Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

ZÓNY
O zónách Tisk. zprávy Média o zónách

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


86
ne


539


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Nová průmyslová zóna v Podkrušnohoří! Tentokrát u Knínic
Obří areál u Žďárku na Ústecku dostal poslední výjimku z ochrany druhů (MFDnes)
Ústecký kraj posvětil stavbu logistického centra u Žďárku (Deník)
Obří haly u Žďárku jsou zpět! (Deník)
Obří haly ve Žďárku? CPI je může kdykoli postavit, má certifikát (Deník)
Centru u Žďárku (ne)odzvonilo (Deník)
V Knínicích připravují žalobu (Deník)
K poškození půdy u Žďárku už by nemělo dojít (Deník)
Společnost CPI prohrála další bitvu o Žďárek (Deník)
Kvůli ničení přírody hrozí policejní vyšetřování (Deník)
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


ZÓNY > Média o zónách > Centru u Žďárku (ne)odzvonilo (Deník)
16.3.2011

Centru u Žďárku odzvonilo!

Poznámka PP: Neodzvonilo!


Ministr životního prostředí rozhodl, že parcely pro obří logistické centrum zůstanou stále zemědělskou půdou.

Další vítězství pro odpůrce obřího logistického centra u Žďárku. Tak by se dalo hovořit o rozhodnutí ministra životního prostředí zamítnout odvolání CPI proti zrušení vyjmutí pozemků, na nichž logistické centrum mělo vzniknout, ze zemědělského půdního fondu.

„Rozhodnutí je v přímém a zásadním rozporu s účelem zákona 334/1992 a jeho požadavkem na nutnost použít pro nezemědělské účely především nezemědělskou půdu,“ odůvodnil své rozhodnutí nevyhovět společnosti CPI ministr Pavel Drobil.

Co to znamená? Především to, že pozemky v průmyslové zóně Žďárek u podkrušnohoské obce Libouchec na Ústecku zůstávají zemědělskou půdou. Tedy se tu nesmí stavět a logistické centrum už vůbec ne.

Jiří Štěrba, starosta Libouchce, s rozhodnutím ministerstva souhlasí. „Abych se přiznal, v současnosti jsem opravdu rád, že to takhle dopadlo. Protože tak, jak začaly záměry CPI nabírat megalomanský směr, přestávaly se mi čím dál tím víc líbit,“ komentoval to.

Původní rozhodnutí o vyjmutí ze zemědělského půdního fondu zrušilo na základě podnětu Přátel přírody ministerstvo životního prostředí. Právě proti tomuto zrušení se CPI, tedy investor záměru stavby logistického centra, odvolala. Odvolání nyní ministr životního prostředí zamítl. Proti tomu již není další odvolání možné a ono zrušení tedy nabylo platnosti.

Je to také další překážka pro platnost územního rozhodnutí, jež kvůli stavbě v roce 2008 vydal libouchecký stavební úřad a další důvod k obnově územního řízení ohledně CPI Park Žďárek, jak se má logistické centrum jmenovat.

Odpůrci stavby zatím ale stále moc neoslavují. Například Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, která zdejším lidem v boji proti stavbě logistického centra pomáhala. „Já tomu, že je s tím plánem na logistické centrum definitivně amen, uvěřím, teprve až CPI ty pozemky prodá nějakému zemědělci a podobně,“ řekl střízlivě.

Proti stavbě se postavily stovky lidí a petici proti průmyslovým stavbám v Podkrušnohoří, jež vznikla jako reakce na záměr vyasfaltovat 50 hektarů a pokrýt je obřími halami, většími než několik fotbalových hřišť, podepsal i exprezident Václav Havel.

Libouchec je navíc velmi postižen kamionovou dopravou. Při nejvyšším zatížení a využívání centra, jež mělo fungovat nonstop ve dne v noci a po celý rok, by sem denně zajíždělo až 1500 kamionů. To by pro obyvatele okolních vesnic a hlavně majitele zdejších domků znamenalo úplnou katastrofu.

Například pro Václava Seidla. Ten totiž vlastní v nedalekém Žďáru nemovitost a tak by se kvůli tomu stala naprosto bezcennou. „Chtěl jsem ji rekonstruovat a předělat na rodinný dům, ale kvůli úmyslu zde postavit logistické centrum jsem to odložil,“ popsal to nedávno Seidl.

Nadále ovšem také platí zákaz činnosti, jenž společnosti CPI udělila Česká inspekce životního prostředí. O tom Deník informoval jako první v polovině loňského listopadu.

Zákaz ČIŽP vydala kvůli rozorání a hnojení pozemků, na nichž mělo centrum stát. CPI totiž ohrozila chráněného střevlíka zlatitého a několik dalších živočichů, na které firma nedostala výjimku z jejich zákonné ochrany. Tu potřebuje k získání stavebního povolení. Šetření rozsahu devastace pozemku stále trvá.

Autor: Janni Vorlíček, Deník, 15. 11. 2010

Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign