Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

ZÓNY
O zónách Tisk. zprávy Média o zónách

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


86
ne


539


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Nová průmyslová zóna v Podkrušnohoří! Tentokrát u Knínic
Obří areál u Žďárku na Ústecku dostal poslední výjimku z ochrany druhů (MFDnes)
Ústecký kraj posvětil stavbu logistického centra u Žďárku (Deník)
Obří haly u Žďárku jsou zpět! (Deník)
Obří haly ve Žďárku? CPI je může kdykoli postavit, má certifikát (Deník)
Centru u Žďárku (ne)odzvonilo (Deník)
V Knínicích připravují žalobu (Deník)
K poškození půdy u Žďárku už by nemělo dojít (Deník)
Společnost CPI prohrála další bitvu o Žďárek (Deník)
Kvůli ničení přírody hrozí policejní vyšetřování (Deník)
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


ZÓNY > Média o zónách > V Knínicích připravují žalobu (Deník)
16.3.2011

V Knínicích připravují žalobu


Knínice - Vadí jim, že by se zhruba 14 hektarů volné krajiny u dálnice D8 změnilo v asfaltové plochy.

Situace kolem plánované obchodní zóny v Knínicích se přiostřuje. Její odpůrci totiž získali pět křesel v zastupitelstvu Libouchce a chystají se prosadit revokaci usnesení zastupitelstva o změně územního plánu číslo 3 ze září loňského roku.

Právě ta má umožnit vybudování komerční zóny na asi 14 hektarech dosud nezastavěné krajiny a zemědělského půdního fondu. V čele odpůrců zóny stojí Zdeněk Zikmund. Původně ale před volbami připravovali žalobu. „Chceme to teď udělat jinak, určitě už najdeme spojence,“ objasnil Zikmund.

Dosavadní starosta Libouchce Jiří Štěrba si s tím nedělá starosti, ani s případnou žalobou. „Ať si připravují, co chtějí, my jsme zákon neporušili. Pan Zikmund je svobodný člověk, má na to právo. Pořád tvrdí, že přinesl petici s třemi sty podpisy a že jsme na to nedbali. Přinesl ovšem jen papír na stavební úřad, který se týkal připomínkového řízení, nám, zastupitelům, nedonesl nic, akorát kecy!“ příkře odmítl obvinění.

Mezi hlavní argumenty odpůrců patří třeba i narušení krajinného rázu oblasti. Veřejné mínění se ovšem proti plánované zóně vzedmulo poprvé již před dvěma lety. Jedna z odpůrkyň stavby, Dana Waldsteinová, upozorňovala třeba na to, že tu roste vzácná česká orchidej a že se tu stýkají čtyři takzvané geomorfologické celky, přičemž každý má svou výjimečnost.

Jsou to Krušné hory, České středohoří, Děčínská vrchovina a Mostecká pánev. Každý má jiné rostliny i živočichy, každý je něčím jedinečný.

V připomínkovém řízení o rok později, 2009, pak podaly téměř tři stovky místních občanů nesouhlasné připomínky. Také se objevil první investor, společnost Unives, s plánem na vybudování obchodní zóny s obchodním domem typu outlet a čerpací stanicí. Unives původně chtěla stavět v zóně u Žďárku, ale tam se podle starosty Jiřího Štěrby prý dohodě bránila společnost CPI, jež chtěla na pozemcích mít své nové logistické centrum.

Libouchecké zastupitelstvo přes velký nesouhlas s obchodní zónou ale 10. září 2009 rozhodlo o územní změně a u Knínic stavět umožnilo. Jak uvedl Pavel Hynek z Univesu, chtějí svůj outlet skutečně vybudovat. „Zájem stavět stále máme a na projektu pořád pracujeme,“ uvedl.

Po volbách se ale změnilo rozložení sil na libouchecké radnici. Odpůrci stavby získali pět křesel v zastupitelstvu, stejně jako seskupení okolo starosty Štěrby.

Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, jež se angažuje v boji proti stavbám v Podkrušnohoří a odpůrcům s bojem proti outletu v Knínicích pomáhá, uvedl, že je důležité změnit myšlení lidí.

„Zničit průmyslovou stavbou volnou krajinu je krátkozraké. Doufám, že se v novém zastupitelstvu podaří prosadit revokaci rozhodnutí a žaloba třeba ani nebude potřeba.“

Autor: Janni Vorlíček, Deník, 21.10.2010

Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign