Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

ZÓNY
O zónách Tisk. zprávy Média o zónách

Souhlasíte s výstavbou přehrad - jezů na Labi?


ano


86
ne


536


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Proti kanálu DOL

E-SHOP
Podpořte nákupem


Záložka do knihy, časopisu nebo diáře
,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Nová průmyslová zóna v Podkrušnohoří! Tentokrát u Knínic
Obří areál u Žďárku na Ústecku dostal poslední výjimku z ochrany druhů (MFDnes)
Ústecký kraj posvětil stavbu logistického centra u Žďárku (Deník)
Obří haly u Žďárku jsou zpět! (Deník)
Obří haly ve Žďárku? CPI je může kdykoli postavit, má certifikát (Deník)
Centru u Žďárku (ne)odzvonilo (Deník)
V Knínicích připravují žalobu (Deník)
K poškození půdy u Žďárku už by nemělo dojít (Deník)
Společnost CPI prohrála další bitvu o Žďárek (Deník)
Kvůli ničení přírody hrozí policejní vyšetřování (Deník)
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


ZÓNY > Média o zónách > CPI u Žďárku prý nebude. Nebo bude? V novinách se pravdu nedozvíme
16.12.2009

ČIŽP zakázala CPI činnost na pozemcích zóny Žďárek na Ústecku


Společnost Czech property investments (CPI) nesmí na pozemcích zóny u Žďárku na Ústecku nic stavět ani provozovat zemědělskou činnost. Svým rozhodnutím jí to definitivně zakázala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kvůli chráněným živočichům, kteří zde žijí. Ředitelka ústeckého inspektorátu ČIŽP Jana Moravcová dnes ČTK řekla, že firma tu smí činnost vyvíjet, jen pokud získá výjimku ze zákona o ochraně přírody (zvýrazněno PP).

Mluvčí CPI Michaela Winklerová uvedla, že nyní se případem zabývají firemní právníci, kteří hledají způsob, jak situaci řešit.

Výjimku, kterou uděluje Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, ale CPI nemá. Výjimka je nutná především kvůli výskytu kriticky ohroženého střevlíka zlatitého. Lukáš Blažej ze správy CHKO dnes ČTK řekl, že společnosti ji s definitivní platností neudělili před několika týdny. Podle něj je rozhodnutí pravomocné a nelze se proti němu odvolat. Dodal, že CPI se ještě může obrátit na ministerstvo životního prostředí.

Společnost chtěla na pozemcích u Žďárku, které se nacházejí v sousedství dálnice D8 jen několik kilometrů od německých hranic, postavit obří logistické centrum s 12 halami. Winklerová dodala, že rozhodnutí ČIŽP a neudělení výjimky jejich společnosti za současné situace plány nenarušilo. Podle ní kvůli hospodářské krizi v Česku zájem o logistická centra poklesl, CPI proto na stavbu nijak nespěchá.

Kvůli zóně ale společnost nejspíše čeká pokuta od ČIŽP. Podle Moravcové s ní vedou správní řízení, protože CPI nechala letos na jaře pozemky rozorat a navezla tam kejdu. I na to přitom kvůli chráněným živočichům potřebovala výjimku ze zákona, kterou neměla. Marian Páleník ze společnosti Přátelé přírody na jaře CPI obvinil, že se tímto způsobem snažila chráněné živočichy zabít. Firma nařčení odmítla.

Skupina CPI Group je jedním z největších investorů a developerů v oblasti realit v České a Slovenské republice. Čistý zisk skupiny v loňském roce činil 1,7 miliardy korun. CPI patří více než 10.000 bytů a hotely s více než 7.100 lůžky. Vlastní pozemky pro výstavbu 3.400 dalších bytů, obchodní plochy o rozloze 73.000 metrů čtverečních a přes dva miliony metrů čtverečních pozemků pro průmyslovou výstavbu.

Vít Lukáš, 7. 12. 2009, ČTK

PP: Tuto zprávu vydala ČTK. Stojí za pozornost, jak "původní" pak byly ostatní noviny. :o)
A rovněž stojí za povšimnutí, jak se význam zprávy posunoval a zkresloval.
A především, jak novinové titulky klamou, pokud bychom nechtěli použít přesnější formulaci (lžou).
  

U Žďárku se nesmí stavět ani hospodařit


Společnost Czech property investments (CPI) nesmí na pozemcích zóny u Žďárku na Ústecku nic stavět ani provozovat zemědělskou činnost. Svým rozhodnutím jí to definitivně zakázala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) kvůli chráněným živočichům, kteří zde žijí.

Ředitelka ústeckého inspektorátu ČIŽP Jana Moravcová v pondělí informovala, že firma tu smí činnost vyvíjet, jen pokud získá výjimku ze zákona o ochraně přírody.

Mluvčí CPI Michaela Winklerová uvedla, že nyní se případem zabývají firemní právníci, kteří hledají způsob, jak situaci řešit. Výjimku, kterou uděluje Správa chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, ale CPI nemá. Výjimka je nutná především kvůli výskytu kriticky ohroženého střevlíka zlatitého.

Společnost chtěla na pozemcích u Žďárku, které se nacházejí v sousedství dálnice D 8, jen několik kilometrů od německých hranic, postavit obří logistické centrum s tuctem hal.

(rup) Právo 8. 12. 2009

Pozn. PP: ČIŽP nic nezakázala "definitivně". Ředitelka ČIŽP jasně řekla, že zákaz platí do doby, než CPI získá výjimku ("firma tu smí činnost vyvíjet, jen pokud získá výjimku ze zákona o ochraně přírody" viz zpráva ČTK, kterou ostatní média převzala).

Obří stavba u Žďárku nebude


Obyvatelé na Libouchecku si mohou oddychnout. Příliv kamionů nehrozí. Alespoň na čas. Společnost Czech Property Investment (CPI) totiž „odpískala“ stavbu obřího logistického centra u Žďárku.

Ústeckému deníku to potvrdila Michaela Winklerová, mluvčí společnosti CPI.

„Stavbu centra jsme pozastavili, protože logistika není v centru zájmu. Jelikož si myslíme, že těchto logistických center je dost, neplánujeme stavbu ani jinde, nechceme se pouštět do spekulativní výstavby,“ uvedla Winklerová.

Tato zpráva potěšila místní obyvatele a bojovníky proti stavbě. „Něco jsem tušil, ale říkal jsem si, že je to spíše naše zbožné přání. Mám velkou radost,“ uvedl například Václav Seidl, který je ve sdružení Přátelé přírody a patří mu v nedalekém Žďáru nemovitost.

„Chtěl jsem ji rekonstruovat a předělat na rodinný dům, ale kvůli úmyslu zde postavit logistické centrum, jsem to odložil. Nyní se do toho mohu vrhnout,“ dodal Seidl.

Starosta Libouchce Jiří Štěrba z tohoto rozhodnutí naopak příliš radost nemá. „Proč? Protože je špatná situace na pracovním trhu. Ale nedá se nic dělat,“ komentoval to Štěrba.

Na druhou stranu, krajský úřad přes podané námitky potvrdil územní rozhodnutí liboucheckého stavebního úřadu o umístění stavby centra. Proto Marian Páleník, ředitel společnosti Přátelé přírody, která vede kampaň proti stavbám v Podkrušnohoří, pod níž se podepsal i bývalý prezident Václav Havel, má obavy, že s novými plány na výstavbu CPI přijde například po deseti letech.

„Bude to jako s paroplynovou elektrárnou v Úžíně. Tady je patnáct let staré stavební povolení, ale přesto je platné a teoreticky nic nebrání zahájení stavby,“ dodal Páleník.

Nadále ovšem platí zákaz činnosti, jenž společnosti CPI udělila Česká inspekce životního prostředí. O tom Deník informoval jako první v polovině listopadu.

Zákaz ČIŽP vydala kvůli rozorání a hnojení pozemků, na nichž mělo centrum stát.

Společnost CPI totiž ohrozila chráněného střevlíka zlatitého, na nějž firma nedostala výjimku z jeho zákonné ochrany. Tu potřebuje k získání stavebního povolení.

O CO PŘESNĚ ŠLO...


Logistické centrum se mělo rozkládat na 40 hektarech. Stát tu mělo dle projektu 12 obřích hal, některé větší než několik fotbalových hřišť a zajíždět sem mělo až 1,5 tisíce kamionů denně.

Autor: Janni Vorlíček, 9. 12. 2009, Deník

PP: Obyvatelé si oddechnout nemohou a rozhodně nevíme, zda stavba bude, či nebude. CPI chybí jedno jediné rozhodnutí Krajského úřadu. Jakmile ho bude mít, může začít stavět třeba druhý den.
 


Firma CPI obří logistické centrum u Žďárku nepostaví


Žďárek - Obří logistické centrum u Žďárku na Ústecku, proti němuž protestovali místní lidé z obav před přílivem kamionů, se stavět nebude. Poté, kdy inspekce životního prostředí stavbu skladu zakázala kvůli chráněným živočichům, kteří zde žijí, od projektu odstoupil i investor. „Stavbu jsme pozastavili, protože logistika není v centru zájmu. Jelikož si myslíme, že těchto logistických center je dost, neplánujeme stavbu ani jinde. Nechceme se pouštět do spekulativní výstavby,“ řekla mluvčí CPI Michaela Winklerová Deníku, který o odložení plánu společnosti informoval včera.

Firmě však zůstává platné územní rozhodnutí o stavbě. Ekologové, kteří proti centru protestují (Pozn. PP: Toto je nezničitelné klišé. Nejsme ekologové a neprotestujeme. Ale novináři, ač je na to neustále upozorňujeme, omílají tuto nesmyslnou formulaci neustále dokola. Cílem je vytvořit jistý dojem. Na tom, co je pravda, v médiích nezáleží. Pan Janoušek z MF Dnes cudně zamlčel, že s logistickým centrem nesouhlasí přes 80% místních občanů.), se proto obávají, že jde jen o dočasné rozhodnutí a společnost záměr postavit centrum po čase opráší.


Autor: * (art) Mladá fronta DNES, Regionální mutace severní Čechy, 10. 12. 2009

Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2024 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign