Přátelé přírody jsou čistí


Deník Litoměřicka (
14. 9. 2006)

S potěšením jsem v těchto dnech přijal zprávu, že Policie po třech letech uzavřela vyšetřování obecně prospěšné společnosti Přátel přírody. Policie tak potvrdila svůj starší závěr, že k trestným činům, z nichž byli Přátelé přírody a Marian Páleník obviněni, nedošlo. Před oněmi třemi lety několik osob vzneslo množství obvinění z celé řady údajných trestných činů a podali rozsáhlé trestní oznámení policii a žalobu soudu. Své kroky pak hojně zveřejňovali v médiích, na internetu apod.

Jelikož takto napadenou organizaci přestali podporovat někteří sponzoři a dárci, kterým byla obvinění opakovaně doručována, lze škody i vyčíslit - jdou do desetitisíců korun, které mohly posloužit ušlechtilým věcem. Hned od začátku jsem měl z celé věci pocit, že jde o nepodložená nařčení. Obával jsem se, že hlavním cílem obvinění nebylo prokázat údajné podvody, ale poškodit důvěryhodnost Přátel přírody. I když se žádné obvinění neprokáže, podle lidové moudrosti (nebo spíš lidové hlouposti?), že na každém šprochu je pravdy trochu, stejně zůstane dobré jméno poškozené a něco na něm ulpí.

Rád bych touto informací napomohl k očištění dobrého jména Přátel přírody, které bylo tak nespravedlivě pošpiněno u těch, kteří nepodloženým pomluvám uvěřili.


Zdeněk Bárta, senátor

Přečtěte si také článek 
o šetření Policie