Budeme velmi rádi, posílíte-li naše řady. Staňte se našimi příznivci (členy)!

JEZY
Lži a demagogie o jezech Příběh Labe Labské ekosystémy Osoby a obsazení Plavební stupeň Děčín Petice Stanoviska 200 nových přehrad Koupání v Labi Média o jezech

Měla by Krajská rada zpřísnit podmínky pro pálení kalů z Ostravska v čížkovické cementárně? 


Zcela určitě


116
Asi ano


1
Spíš ne


2
Určitě ne


1


další ankety
Přihlášení:

Jméno:

Heslo:
Stop prachu z Čížkovic, stop pálení ostravských kalů

E-SHOP
Podpořte nákupem


Bobři na českém Labi (Marian Páleník, Ladislav Vogeltanz)
50,-

Virtuální výstava


Galerie


Další články v rubrice
Poslanci diskutují o jezech na Labi (16. 12. 2011)
Nový šéf ŘVC o jezech na Labi, vodní dopravě atd. (DN, 15. 12. 2011)
Němci zajistí na Labi splavnost (Deník, 30. 9. 2011)
Kdo je Jiří Aster (Astr?), největší jezový lobbista? Jakou roli hraje tzv. Sekce vodní dopravy?
TOP 09 sílí, povládne stamilionům korun z mostů a řek (Aktuálně, 3. 6. 2011)
MŽP vrátilo dokumentaci EIA na první labský jez ŘVC k přepracování (Aktuálně, 27. 5. 2011)
EU: Chyby jsou skoro ve všech projektech ŘVC (Týden, 12. 5. 2011)
Šefara definitivně končí jako ředitel ŘVC
Šefara skončí (iDnes, 26. 4. 2011)
Deník: Kolik stojí jeden jez na Labi? Celých 5 miliard! (3. 2. 2011)
všechny články v rubrice


Nepřehlédněte


JEZY > Média o jezech > Deník: Jez Ústecku kamiony neubere (23. 1. 2009)
29.1.2009

Jez Ústecku kamiony neubere


Postavení jezu v Děčíně a rozšíření přístavu Loubí napomůže ke snížení zátěže Ústecka kamiony. To si myslí například starostové obcí, jež tím jsou postiženy. Argumenty o opaku zase předkládají odpůrci stavby jezu. Například telnický starosta Jaroslav Doubrava je o snížení dopravní zátěže po postavení jezu přesvědčen už několik let.
"Jestliže někdo potřebuje přepravit zboží do Německa, těžko si dnes vybere vodní cestu, když neví kdy a zda se vůbec zakázka dostane na místo určení," upozorňoval. "Radši se rozhodne pro kamiony, které nám tu ztrpčují život. Kdyby bylo Labe celoročně splavné, tak by nám to citelně ulevilo snížením počtu projíždějících kamionů, které jsou pro nás pohromou," myslí si dál starosta Doubrava.

Jiří Aster, místopředseda Krajské hospodářské komory a ředitel přístavu Loubí v Děčíně, k tomu nedávno uvedl, že už dlouho zdůrazňuje, že Ústí by mohlo navázat přístavem na ústecký železniční uzel, jenže to naráží na nezajištěnou celoroční splavnost Labe. Podle ředitele Miroslava Šefary z Ředitelství vodních cest by větší část problémů vyřešila právě výstavba jednoho jezu na Děčínsku. Ta prý prakticky neovlivní ekologický stav Labe nad Děčínem. "Naopak je připravován projekt, který bude revitalizovat Labe mezi Děčínem a Ústím. Projekt nazýváme Dejmalovým řešením, protože úpravy nad Děčínem byly navrženy bývalým ministrem životního prostředí Ivanem Dejmalem," řekl Deníku před časem Šefara.

Naopak s argumentem, že dostavba jezu pomůže snížit počet kamionů na Ústecku, nesouhlasí odpůrci této stavby, například společnost Přátelé přírody. Jak uvedl Marian Páleník, ředitel společnosti, pokud by se měly plavební podmínky na Labi zlepšovat, je logicky třeba začít na vyšším úseku mezi Děčínem a Střekovem, kde jsou plavební podmínky horší. Pak by lodě plující z Německa mohly doplout až do do střekovské zdrže a dále proti proudu. "Nejkritičtějším úsekem Labe je samozřejmě úsek nad Děčínem, směrem na Ústí nad Labem," řekl Páleník. "A investor to ví velmi dobře. Jez je naplánován pod Děčínem proto, aby se z Německa lépe doplulo do přístavu Děčín - Loubí. Zde se zboží překládá na kamiony. Skutečností tedy je, že stavbou jezu pod Děčínem by se počet kamionů u nás zvýšil!" Na celé věci je podle Páleníka nejsmutnější, že kdyby Ředitelství vodních cest přistoupilo na variantu jednosměrné plavební dráhy, jíž Přátelé přírody navrhli, mohly být plavební podmínky na Labi již dávno zlepšeny.

Janni Vorlíček, Ústecký deník, 23.01.2009
Nahoru
Sdílet přes Facebook Verze pro tiskZaslat známé(mu) na e-mail Zvětšit písmo
(C) 2006 - 2012 Přátelé přírody, o. p. s. | Webmaster | Powered by Rosettedesign